Warto zaznajomić się z tym pojęciem. Szczególnie na początku współpracy z software housem lub firmą wdrożeniową. Okazuje się bowiem, że nie trzeba mieć od razu pomysłu na gotowy rezultat.
Istotne, by rozpoznać, w czym tkwi problem i go zaadresować. Dopiero na kolejnym etapie przyjdzie pora na szlifowanie efektu. Będziecie też już mądrzejsi o pierwsze doświadczenia, opinie i problemy. Zasada Pareto w czystej postaci!
W artykule przyglądamy się korzyściom oraz zasadom zastosowania MVP. Czytaj dalej, aby się przekonać, w jakich sytuacjach przydaje się podejście #DoneIsBetterThanPerfect.
Kiedy MVP znajduje zastosowanie?
Myślisz o wdrożeniu nowego systemu? Uważasz, że stanie się on lekarstwem na bolączki Twojego biznesu? Zanim zainwestujesz jakiekolwiek pieniądze, poświęć czas, by rozpoznać istotę problemu. Zadaj sobie pytanie, na czym polega Twoja najpilniejsza biznesowa potrzeba. Pamiętaj przy tym, że nie ma narzędzi doskonałych. Są tylko narzędzia „doskonale dopasowane do potrzeb”. Ale takowe trzeba najpierw odpowiednio zaprojektować.
Technika MVP mówi o tym, że takowy projekt, a nawet samo narzędzie nie musi być od razu dopracowane. Już jego pierwsza, nieoszlifowana wersja, może Ci przynieść konkretny zwrot z inwestycji.
Wyobraź sobie przedsiębiorcę, który potrzebuje przetransportować znaczną ilość towaru o krótkiej przydatności. Rozwiązaniem jego problemu niekoniecznie musi być nowy, elektryczny samochód dostawczy. Oczywiście może dążyć do zakupu własnego środka transportu. Są jednak także inne sposoby. Ten sam cel osiągnie, np. korzystając z usług lokalnej firmy przewozowej.
Inwestycji we własne auto może zawsze dokonać po czasie. Istnieje także możliwość, że na podstawie nowych doświadczeń zupełnie zrezygnuje z takowego pomysłu.
Sprawa wygląda podobnie również w przypadku systemów IT. MVP to sposób na palący problem. Niekoniecznie sposób docelowy, ale zdecydowanie najlepszy na teraz. Dzięki niemu rozwijasz swój biznes możliwie najmniejszym kosztem, bez odraczania sprawy na później.
Brzmi jak strategia mądrego przedsiębiorcy!
Dlaczego warto zdecydować się na MVP?
Zgodnie z podejściem Minimum Viable Product do budowy systemu należy podchodzić iteracyjnie, zaczynając od pierwowzoru, który ewoluuje na podstawie stale wyciąganych wniosków. Jest to koncepcja bardzo bliska podejściu Agile.
Szybkie efekty
Na początek potrzebujesz czegoś, co po prostu spełnia swoje zadanie. Z pomocą zespołu programistów ostatecznie otrzymasz oprogramowanie, które idealnie dopasuje się do Twojego biznesu i zastanej sytuacji gospodarczej. Najważniejsze jednak, że nie musisz długo czekać, by osiągnąć pierwsze efekty. Z systemu da się korzystać nawet, jeśli nie jest jeszcze w pełni skończony.
Z ideą MVP doskonale współgra też Zasada Pareto, czyli 20% wysiłku dające 80% wyniku. Koncentrując się na najważniejszych funkcjach, można szybko uzyskać efekty, które mają realny wpływ na Twój biznes.
Swoboda sterowania budżetem
Dodatkowa korzyść wynikająca z zastosowania podejścia MVP to swoboda zarządzania budżetem. To Ty jako inwestor sterujesz wydatkami, jakie ponosisz na rozbudowę podstawowego pomysłu. Projekt MVP możesz w każdej chwili zatrzymać lub wznowić, gdy poprawi się sytuacja finansowa firmy. Z wytworzonych funkcji i tak, będzie już można przecież korzystać. To, co jest już gotowe, nie musi czekać na wytworzenie pozostałych elementów, by przydać się w organizacji.
Sprawne user adoption
Dzięki temu, że system od razu adresuje podstawowe potrzeby użytkowników oraz jest rozwijany partiami – można go też sprawnie wdrożyć w organizacji. Użytkownicy nie powinni mieć problemu z nauką nowego rozwiązania, którym nikt ich nie zaskoczy. Przydadzą się szkolenia, ale nie będą tak przytłaczające, jak w przypadku Go-Live dużego, korporacyjnego systemu, na którego funkcjonalność i użyteczność nie ma się żadnego wpływu. Dobrą praktyką jest też zaproszenie kluczowych beneficjentów oprogramowania do udziału w pracach nad jego koncepcją np. podczas warsztatu Product Discovery.
Tylko przydatne funkcje!
Zaczynając od MVP, nie trzeba wcale dążyć do z góry ustalonego efektu. Taki efekt odkrywa się w trakcie. Dobrze jest analizować opinie użytkowników oraz reagować na zmieniające się warunki. Praktyka wskazuje, że zaplanowane z uprzedzeniem funkcje i tak za kilka miesięcy okażą się zupełnie nieprzydatne. Twoja firma zyska zdecydowanie więcej, jeżeli wdrożycie system dopasowany do aktualnej sytuacji.
Skąd wiadomo, co powinno trafić do MVP systemu?
MVP jest zwykle wynikiem macierzy priorytetów. Kiedy wiesz, co jest pilne i ważne, wiesz też, od czego zacząć. Spróbuj skorzystać z tej metody, podejmując decyzję, czym zająć się w projekcie w pierwszej kolejności.
Pierwsze funkcje Twojego oprogramowania to te, bez których nie możesz się obejść i które są dość łatwe do uzyskania. W następnej kolejności pomyśl o rzeczach ważnych, ale mniej pilnych. Obie kategorie powinny zostać uwzględnione już na etapie MVP.
Możesz spokojnie zrezygnować z wymagań „niepilne i nieważne”. Pozycje „pilne i nieważne” są opcjonalne i prawdopodobnie powinny zostać dokładniej omówione.
Inną skuteczną metodą ustalania priorytetów w projektach MVP jest formuła RICE. Zgodnie z jej myślą każdą funkcję należy rozważyć pod kątem następujących czynników:
Reach (Zasięg): Ilu użytkownikom ułatwisz życie?
Impact (Siła oddziaływania): Jak bardzo ułatwisz życie użytkowników?
Confidence (Przekonanie): Jaką masz pewność, że produkt się przyjmie?
Effort (Wysiłek): Ile czasu i zasobów zostanie przeznaczonych na wdrożenie?
<codeSummary>
MVP to nie tylko technika budowy systemów, to filozofia, która pozwala na skupienie się na najważniejszych aspektach projektu i dostarczenie szybkich, konkretnych rezultatów. Dzięki niemu przedsiębiorcy mogą uniknąć długotrwałych i kosztownych projektów, które nie zawsze kończą się sukcesem.
Warto zauważyć, że MVP jest nie tylko rozwiązaniem dla nowych projektów, ale także dla istniejących systemów, które wymagają udoskonalenia. Szybkie efekty, swoboda zarządzania budżetem, sprawny user adoption i skupienie na przydatnych funkcjach to kluczowe elementy tej metody.
Podsumowując, MVP to nie tylko skrót popularny w sporcie (choć z innych powodów) i świecie IT, ale przede wszystkim – kluczowy element skutecznej strategii biznesowej. Minimum Viable Product stawia na praktyczność, szybkość działania i ciągłe dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb rynku. Brzmi jak coś w sam raz na współczesne czasy!
Jeżeli poszukujesz partnera we wdrożeniu MVP systemu IT, napisz do nas na adres: kontakt@codestory.pl