opowiadamy o technologii

Gazele Biznesu 2023. Ranking MŚP, z którymi warto współpracować w nowym roku


gazele biznesu 2023

Gazela to narażony na wyginięcie gatunek ssaka z podrodziny antylop. Jego siedliskiem są tereny trawiaste lub porośnięte ciernistymi krzewami czy roślinnością wydmową. Jest gatunkiem uzależnionym od stałego dostępu do wody, dlatego podejmuje sezonowe wędrówki w jej poszukiwaniu.

W świecie biznesu mianem gazeli określa się małe i średnie przedsiębiorstwa, które wyróżniają się szybkim tempem rozwoju. Nazwa przyjęła się w środowisku za sprawą popularnego rankingu magazynu Puls Biznesu. 18 grudnia ukazała się jego tegoroczna edycja. Tutaj sprawdzisz, kto się znalazł w zestawieniu za rok 2023. Warto z nimi współpracować w nadchodzących miesiącach.

Ranking Pulsu Biznesu

Ranking „Gazele Biznesu” to zestawienie firm przygotowywane przez redakcję magazynu „Puls Biznesu” oraz wywiadownię gospodarczą Coface. Sklasyfikowano w nim małe i średnie przedsiębiorstwa, które wyróżniają się szybkim tempem wzrostu oraz szczególnymi osiągnięciami natury finansowej. Nazwa „Gazele Biznesu” nawiązuje do charakterystycznych cech gazeli w świecie zwierząt, takich jak szybkość, zwinność i wytrwałość.

Zestawienie wydawane jest co roku od niemal ćwierćwiecza. Pierwsza edycja rankingu „Gazele Biznesu” ukazała się w 2000 roku. Od tego czasu za jego pomocą identyfikowane są podmioty, które mogą się pochwalić: umiejętnym wykorzystywaniem okoliczności rynkowych oraz doskonałą kondycją finansową. Całe przedsięwzięcie ma na celu promocję przedsiębiorstw, które odnoszą sukcesy na rynku, generują nowe miejsca pracy oraz przyczyniają się do rozwoju gospodarki. Jeżeli chcesz zidentyfikować, z kim podjąć współpracę w 2024 roku – sięgnij po wyniki aktualnego raportu.

Gazele Biznesu 2023 – wyniki

Tegoroczny ranking Gazele Biznesu 2023 wyróżnia się dwiema cechami. Po pierwsze — zgromadził wyjątkowo dużą liczbę firm (4790), co potwierdza dobrą — mimo trudności — kondycję sektora MŚP. Po drugie, uwiarygodnił obserwowany od kilku lat rozkwit branży technologicznej. W tym roku obok tradycyjne licznie reprezentowanych firm handlowych, budowlanych czy transportowych na liście znalazło się też wyjątkowo dużo przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w IT, ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji. 

Najlepszymi wynikami za okres 2020-2022 mogą się pochwalić następujące podmioty:

 1. Tavex – sprzedaż i skup metali szlachetnych oraz walut
 2. Arago – instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła
 3. Lantre – dystrybucja rozwiązań firmy Apple w Polsce

Liderzy z poszczególnych województw to:

 • Botanika Farm (dolnośląskie)
 • Polcarbotrans (lubelskie)
 • Day & Night Logistics (lubuskie)
 • Grupa MT Pharma (łódzkie)
 • Ovolt (małopolskie)
 • BIO-GEN (opolskie)
 • Agrarius (podkarpackie)
 • Ferma Sikory – Agrocentrum (podlaskie)
 • Just Join IT (pomorskie)
 • EPO Warehouse (śląskie)
 • Palko (świętokrzyskie)
 • Konstal (warmińsko-mazurskie)
 • Growing Eco (wielkopolskie)
 • Norvik Group (zachodniopomorskie)

Ze względu na profil zainteresowania tego portalu, oto kilka wyróżnionych podmiotów z branży IT:

<codeSummary>

Nazwa „Gazele Biznesu” doskonale oddaje charakter firm z rankingu Pulsu Biznesu, które podobnie jak zwierzęta w świecie przyrody, cechuje wytrwałość i dynamiczny rozwój. Warto je mieć na uwadze w kontekście inwestycji i współpracy z zewnętrznymi podmiotami w nadchodzącym roku.

Zestawienie, o którym mowa to wiarygodne źródło informacji o niekwestionowanych liderach sektora MŚP w Polsce. Szczególnie zauważalna jest dobra sytuacja firm z branży IT, skupiających się na sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwie czy wdrażaniu oprogramowania.

Jeżeli poszukujesz godnego zaufania, rzetelnego partnera – przeanalizuj tegoroczne wyniki. Możesz je filtrować po nazwie, NIP, branży, kodzie PKD czy województwie.

Interesuje Cię temat nowoczesnych technologii? Napisz do nas na adres: kontakt@codestory.pl