opowiadamy o technologii

Leasing na oprogramowanie: Czy to możliwe?


leasing na oprogramowanie

Kiedy jest mowa o leasingu zwykle wyobrażamy sobie, że dotyczy on sprzętu komputerowego, specjalistycznych maszyn, samochodów czy innych pojazdów użytkowych. Nie wszyscy słyszeli, że w taki sposób można też sfinansować coś mniej namacalnego, a mianowicie: oprogramowanie.

W dzisiejszym artykule przyglądamy się usłudze, jaką jest leasing na systemy IT. Odpowiada ona potrzebie nowoczesnych przedsiębiorstw, które podążają za trendem transformacji cyfrowej, a nie dysponują własnymi środkami na realizację takowej inwestycji. Przekonajmy się, na jakich zasadach jest to możliwe.

Co to jest leasing?

Leasing to umowa finansowa, która umożliwia osobie lub firmie (najemcy) korzystanie z aktywów, takich jak samochody, sprzęt biurowy, maszyny przemysłowe czy nieruchomości, za określoną opłatą (często miesięczną lub kwartalną) przez określony okres czasu. Aktywa te zazwyczaj są własnością firmy leasingowej (leasingodawcy), która udostępnia je na określony czas najemcy w zamian za cykliczne płatności.

Leasing może być stosowany w różnych sektorach gospodarki i branżach, i jest to popularny sposób na pozyskanie niezbędnych aktywów dla firm bez konieczności natychmiastowego wydawania dużych sum pieniędzy na zakup. Przyjął się jako forma finansowania środków trwałych. Nie wszyscy jednak wiedzą o możliwości jego zastosowania także w przypadku oprogramowania IT.

Czy leasing na oprogramowanie jest możliwy?

Może Cię zaskoczyć, że oprogramowanie da się sfinansować za pomocą leasingu. Z definicji, leasing to zazwyczaj dzierżawa środków trwałych lub nieruchomości. Oprogramowanie nie pasuje do żadnej z tych dwóch kategorii. Zazwyczaj uważane jest za wartość niematerialną lub prawną. Na jakich zasadach da się je zatem wyleasingować?

Kiedyś oprogramowanie było sprzedawane na fizycznych nośnikach, takich jak płyty CD. Teraz o wiele powszechniejsze są udostępnienia w postaci linków lub kluczy dostępu. Zwykle odbywa się to na zasadach osobnej umowy, która określa warunki udzielenia użytkownikom zdalnego „wejścia” do systemu. Leasing systemu IT odnosi się właśnie do takowej licencji.

W przypadku sprzedaży oprogramowania, licencja jest udzielana bezpośrednio nabywcy. W przypadku finansowania konieczne jest uzyskanie zgody producenta na przekazanie praw firmie leasingowej. Bez takiej zgody, leasing nie może być zrealizowany. Jest to istotny aspekt procesu finansowania oprogramowania, który trzeba wziąć pod uwagę.

Leasing na oprogramowanie: przykład z rynku

Na polskim rynku działa tylko kilka firm leasingowych, które oferują tę formę finansowania oprogramowania, dlatego warto nawiązać współpracę z doświadczonym leasingodawcą, który ma doświadczenie w tym obszarze.

Jedna z ciekawszych ofert na leasing oprogramowania możliwa jest dzięki partnerstwu popularnej firmy konsultingowo-wdrożeniowej eVolpe oraz dostawcy finansowania GRENKE.

Proponują oni leasing operacyjny na software w licencji terminowej lub wieczystej. Oznacza to, że raty leasingu i wszystkie opłaty związane z umową mogą być kosztem dla Twojej firmy. Można je spłacać miesięcznie lub kwartalnie. W trakcie umowy leasingu masz pełne prawo do korzystania z oprogramowania, a po jej zakończeniu stajesz się pełnoprawnym właścicielem umowy licencyjnej z producentem systemu.

Oprócz korzyści ściśle finansowych usprawnia to też samo wdrożenie oprogramowania. W przypadku rozbudowanych potrzeb można osobno sfinansować kolejne moduły, aby krok po kroku, i zgodnie z planem realizować założone cele.

Plusem jest kolaboracja od razu partnera wdrożeniowego i dostawcy finansowania. Decydując się na system z portfolio eVolpe (głównie CRM, Marketing Automation, Customer Service oraz systemy contact center) otrzymujesz od razu korzystną ofertę na leasing. Więcej szczegółów oraz link do kalkulatora opłat dostępne są: TUTAJ.

<codeSummary>

Leasing na licencje oprogramowania może być atrakcyjną opcją dla firm, które chcą korzystać z określonej technologii bez konieczności ponoszenia od razu pełnych kosztów jego zakupu. Takie umowy bywają jednak skomplikowane i wymagają dokładnego rozważenia oraz zrozumienia warunków kontraktu przed jego podpisaniem.

Aby zweryfikować aktualną ofertę leasingu na oprogramowanie, zalecamy konsultację z lokalnymi instytucjami finansowymi, bankami, firmami leasingowymi lub skorzystanie z usług profesjonalistów ds. finansowania, którzy mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania dostosowanego do potrzeb firmy.

Warto również porównać różne oferty, uwzględniając takie czynniki jak oprocentowanie, okres umowy, warunki wykupu i inne koszty, aby wybrać najlepszą opcję leasingu na oprogramowanie dla Twojej firmy.

Potrzebujesz informacji dotyczących leasingu na oprogramowanie? Napisz do nas na adres: kontakt@codestory.pl